DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 04.11.2011 12:09:01 

Tipy pro PC

Instalace Ubuntu 9.04 na exter. USB HDD
 
 Psáno v prosinci 2009

         Instalace Linuxu UBUNTU V 9.04 na externí USB harddisk ( nikoliv USB Flash klíčenku )

 
Rozhodl jsem se, že si na externí USB disk  ( nikoliv USB Flash disk ) nainstaluju Linux - UBUNTU a rozšířím řady příznivců a zanícenců pro Linux, protože všichni jeho znalí o něm mluví jen v superlativech a vypráví Linuxovým lamám o jeho blbuvzdornosti a takřka nesestřelitelnosti. Tuto svojí strastiplnou anabázi, která je nakonec přece jen korunována úspěchem bych chtěl touto cestou zpřístupnit i ostatním zájemcům o používání tohoto operačního systému.
 
Jen tak pro zajímavost: externí USB harddisk ( nikoliv USB Flash klíčenka ) je asi 30x rychlejší než nejrychlejší
USB Flash klíčenka, ačkoliv externí USB harddisk je mechanické zařízení. Také cena za 1 GB tohoto zařízení je daleko, daleko příznivější. Proto taky na SET-TOP BOXECH a nahrávačích s USB většina klíčenek a SD karet zadrhává a obraz více či méně chvílemi čtverečkuje a místy úplně vypadává. Prostě USB Flash disk a elektronické paměťové karty jsou šneci. Je ale nutno poznamenat, že SD karty, jsou rozděleny do tzv. class - tříd označujících rychlost karty, na SET-TOP BOXU se chovala karta s označením class4 uspokojivě. Ostatní - bez označení nikoliv.
Podobné platí i u každé Flash klíčenky. Rychlost zápisu je vždy horší, jak rychlost čtení. Ačkoliv se jedná o čistě elektronická zařízení je toto docela zajímavé.
 
Chtěl bych předeslat, že na diskusním fóru Ubuntu je instalaci Ubuntu  věnovaná celá jedna kapitola. Když ji pročítáte, dozvídáte se o komplikacích které potenciální zájemci o UBUNTU mají. Každý má na počítači jinou konstalaci fyzických a logických disků a představy o tom kde chce mít UBUNTU umístěno a odkud a jak ho bude spouštět. Navíc to komplikuje třebas to, že již používají různé cizokrajné bootmannagery a navíc i v diskových rozhraních IDE, ATA, SATA, PATA, SCSI mohou být také háčky.
 
Od dob distribuce Red Hat V 7.0  ( rok 1997 ) se nikdo moc nesnaží o to, aby potenciální zájemce o používání Linuxu neodradila už jeho samotná instalace, protože když si začátečník instalací "rozbombarduje " své PC s funkčními Windows, na Linux nejspíš nadouho zanevře. To není jen jakési strašení, nýbrž trpké zkušenosti některých mých známých, kteří mají již v absolutních začátcích s linuxem špatné zkušenosti a to se netýká pouze distribuce UBUNTU !
Chci tímto říci, že pro začátečníky by měl být popis instalace Linuxu UBUNTU obšírnější a měl by třebas zahrnovat i některé frekventované konstalace disků ( kolik fyzických či logických disků ) je v PC a to i v příkladech. Protože ne kdekdo, instaluje operační systém každých 14 dní a má k tomu patřičné znalosti. Už jenom toto je mnohdá pro dotyčného silně demotivující faktor. Je to asi jako s tím vrabcem v hrsti. Znáte to.
 
Proto doporučuji každému takovémuto experimentátorovi - Linuxovému začátečníkovi, aby si vše důležité na disku před těmito experimenty s instalací Linuxu zazálohoval, protože si ho může znepřístupnit a přijít tak o všechna data na něm uložená.  S tímto fiaskem se musí vždy dopředu počítat .
 
Nutno říci předem, že externí USB disk na kterém chceme mít Linux, musí podporovat tento operační systém.
U toho mého - Transcend StoreJet 25M 320GB v technických datech píšou, že podporuje Linux od jádra 2.4
 
Dále je nutné, aby BIOS vašeho počítače uměl bootovat - zavádět operační systém z USB zařízení.
Mám Phoenix BIOS  Verzi 2.90 , kde jsou tyto volby:  USB HDD - USB harddisk ( míněn nejspíš mechanický ), 
USB KEY - USB Flash klíčenka,  USB FD - USB floppy mechanika,   USB CD-DVD - externí CD-DVD mechanika. Volbu USB Device tam nemám. Takže výběr solidní. Nečekal jsem však, že budu mít přesto takové problémy jaké mě potkaly. Já jsem využíval jen a pouze volbu USB HDD.
 
 
 Dále předem specifikuju některé důležité pojmy:
 
gParted   Nástroj na prohlížení a změnu diskových oddílů (anglicky - partition) . Je to free obdoba programu Partition Magic. Nepotřebuje ke své činnosti žádný operační sytém. Nabootuje se z CD zjistí si konfiguraci počítače a pak s ním můžeme pracovat. Je zcela intuitivní. Ačkoli se v něm ocitnete poprvé v životě, vše je vám bez velkého tápání jasné. Používá myš, rozbalovací menu a graficky je velice pěkně vyvedený. Pro jeho opuštění klikněte na pracovní ploše na pravé tlačítko myši.
 
Recovery Console - Win   Docela mocný pidinástroj Microsoftu, který může posloužit k záchraně toho, co se ještě zachránit dá, v systému nejen Windows. Pracuje v textovém režimu v příkazové řádce na černé obrazovce. Jeho příkazům se dávají i parametry. Je uložen na každém instalačním CD Windows XP a po nabootování z tohoto CD zadáme volbu R . Heslo Administrátora na které se vás bude ptát jen od ENTER ujte pokud jste ho při instalaci Win nezadali. Jen stručně: Pro přehled příkazů kterými Recovery Console disponuje zadejte: HELP . Chceme - li nějaké podrobnější informace o tomto příkazu zadáme: HELP  [ název příkazu ]  Například: help help  nám napíše podrobnosti o příkazu HELP.  Další příklad: Chceme - li vidět jaká je konstalace disků a jejich oddílů na našem počítači zadáme příkaz: map  Zobrazí se vám něco podobné tomu zde, na první fotce shora. Podrobnější "kuchařku" najdete na:
                                                support.microsoft.com/kb/314058/cs 
 
 
 
Terminál   Je to zařízení všech Unixů - Linuxů pomocí něhož zadáváme textové příkazy - příkazový řádek.
 
 
 
K instalaci UBUNTU si musíte stáhnout ze stránek: www.ubuntu.cz/ (existují i originální angl. stránky)  instalační CD s příponou ISO a vytvořit z něho bootovatelný instalační CD disk.
 
 
Podle mých poznatků při experimentování to vypadá, že bootmannager Grub, nebo jakýkoliv jiný bootmanager, jinak také multiboot, musí být použit, že se nevystačí jen s přehazováním bootovacích priorit v BIOSu a připojením nebo nepřipojením fyzického externího USBdisku. Kdo s tím nesouhlasí ať mi postup laskavě napíše jako vzkaz sem. 
 
( Instalaci podle svých představ se mi podařilo realizovat asi až napočtvrté a protože o ni budou mít ostatní jistě také zájem zdokumentoval jsem zde její postup. Instalace Linuxu na USB Flash klíčenku jsou uvedené v jiných zdrojích. )
 

  Popis postupu mojí instalace:

 
Instalační program UBUNTU si vše co mu sdělíte svými volbami zařadí do jakési fronty a teprve nakonec, vše co jste mu zadali provede. To už pak nemůžete nijak ovlivnit. Proto se můžete do určité fáze instalace vrátit vždy zpět, pokud vám to klikací tlačítko na monitoru dole dovoluje. 

Před instalací Ubuntu je dobré ( ne však nutné ) připravit diskové oddíly externího USB disku, kde bude Ubuntu nainstalováno, programem GParted či Partition Magic. Vytvořené oddíly můžete zformátovat, nastavit bootovací oddíl - flag - boot, odkud bude prvotní boot atd. Mám na tomto přenosném médiu ještě Win úložnou oblast, protože 320GB použít jen pro provoz Linuxu.. 

Použít gParted není nutné proto, že tyto věci by si měl instalátor Ubuntu obhospodařit sám. Pokud jej ale použijete aby jste měl v oblastech disku/disků jasno, je potom potřeba přizpůsobit volby v instalátoru.

Pak nabootovat instalační CD Win XP a spustit Recovery Console "R" , přesvědčit se zadáním příkazu MAP této Recovery Console o správnosti rozdělení disku, který nám textově vypíše informace o všech našich discích a jejich oddílech, před vlastní instalací Linuxu UBUNTU. Recovery Consoli opustíte zadáním příkazu exit.

Když je vše O.K. tak spustit vlastní instalaci Ubuntu, obzvlášť důležité body jsou na fotkách v následující fotopříloze, instaluje se i
 bootmannager - Grub ( součást instalace  UBUNTU ) na externí USB disk.

Po ukončení instalace Ubuntu provédst příkaz fixmbr pomocí Recovery Console, který
resetuje MBR interního počítačového disku nesoucího Win XP.  POZOR ! ! ! externí disk USB jsem v tu chvíli měl raději fyzicky odpojen. ( MBR se musí zresetovat na interním počítačovém disku kde jsou nainstalovány Win XP ) Tím se znovuzpřístupní Win XP při startu s fyzicky odpojeným externím USB HDD.

POZOR ! ! !  parametry příkazu FIXMBR vypadají např takto:  příklad:  fixmbr \device\harddisk1 

  harddisk1 znamená že MBR bude resetován na fyzickém disku 1

  zadáte - li příkaz bez parametru - pouze: fixmbr   zresetuje se MBR na fyzickém disku 0

  a další informace na:  support.microsoft.com/kb/314058/cs 


Pak už jen v terminálu Ubuntu, editorem gedit, v souboru menu.lst (Grubu) zaremovat ty řádky, aby v nabídkové tabulce zmizela nabídka Win XP, protože při pokusu o bootování odsud, vzniká Error 13  a ani není důvod bootovat Win XP při připojeném externím USB disku.

Editace souboru menu.lst se provede příkazem pro terminál: gksudo gedit /boot/grub/menu.lst 
Modifikovaný soubor: menu.lst se musí pochopitelně uložit příkazem save zmíněného editoru. 

Potom se už bootují Win XP při nepřipojeném externím USB HDD, z interního, notebookového disku a při startu počítače z připojeného externího USB HDD se objeví Grubovská nabídka - tabulka všech 3 možností spuštění Ubuntu. Nabídka Win XP v této tabulce po našem zásahu - editací souboru menu.lst zmizela
a s ní i Error 13.

Pokud spustíme Win XP z interního počítačového disku a chceme se dostat na Win úložiště na externím USB disku, uděláme to prostě tak, že externí USB disk připojíme až když už jsou Win XP spuštěné.

 
 
 
       Tak toto je současná konstalace mého počítače  s připojeným externím USB diskem a USB Flash klíčenkou
 
 
 
 
 
                      Toto je důležitý bod instalace, místo slova počítač tam určitě patří slovo disk.
 
 
 
 
 
A další důležité místo instalace.. Pochopitelně pokud jsme už disk rozdělili na oddíly v GParted nebo v Partition Magic, tak zde už nic moc neděláme, zafajfkujem maximálně formátování toho co chceme zlikvidovat nebo změníme flagy oddílů či přípojné body oddílů.
 
 
 
 
 
          A na správný disk a na jeho správné místo nainstalovat multiboot bez kterého se to nejspíš neobejde.
 
 
 
 
 
 
A nakonec ještě upravit výpis oné výběrové tabulky multibootu Grub, je to soubor menu.lst v adresáři: /boot/Grub 
 
 
 
Zajímá mě nadále hlavně to, zdali se nemůže při této mojí konstalaci disků zcela vypustit multiboot Grub, a to i za cenu toho, že budu muset měnit v BIOSu bootovací priority v závislosti na připojeném nebo odpojeném externím USB disku s Linuxem. Můžete mi odpovědět na těchto stránkách vzkazem.
 
                                  Dodnes  tj. do 24. prosince 2009 mi nedal nikdo odpověď na tuto otázku, která by mě docela zajímala.
Nejspíš to možné nebude, protože GRUB nabízí v tabulce ještě i jakési testy paměti.
 
Pozor!  Zde v tomto vydání Ubuntu byl ještě GRUB Legacy, předchůdce dnešního GRUB2, kde jsou dost velké odlišnosti !
 
 
                                                                                                                         End of text