DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 04.11.2011 12:09:01 

Tipy pro PC

Ubuntu zdarma - či ne?

 

 

Psáno v listopadu 2009

První kroky v Ubuntu mě příliš nenadchly. I když na stránkách Ubuntu je něco co tam nazývají jakousi WIKI což má být jakási startovací příručka pro začátečníky, jen málokterý začátečník je z ní asi moudrý. Je to samý odkaz na odkaz a často odskáčete zcela někam jinam, než by jste právě potřebovali - prostě se v ní ztratíte. Dozvíte se z ní ledasco, ale to co začátečník znát opravdu potřebuje tam nejspíš není. Chybí mi tam informace o tom, jaké nástroje jsou standartní součástí instalace, k čemu ony nástroje slouží, kde je v Ubuntu najdu, jak je spustím v případě že jsou sice nainstalovány ale nemají svůj spouštěč a stručný popis toho nejdůležitějšího o nich.

Začátečník který má internet zatím připojený jen přes Windows a svůj modem zatím nedokáže pod Ubuntu zprovoznit, co má udělat aby přenesené balíky deb vpravil do nějakého správce balíků a nainstaloval, aby je prostě mohl použít. O tom se opět nic bližšího nedozvíte a v případě že se na fóru Ubuntu optáte, jsou tamními Guru označeny za hloupé dotazy!

Takhle se sice někde na netu dozvím že existuje jakási utilita KPPP, GPPP či PPP na nastavení modemu, ale tím to asi vše končí. Výše uvedené si mohu zjistit kde chci a jak chci. Diskutéři v diskuzi, označení pochybnými přívlastky jako guru a člen s více hvězdičkami než ostatní dotazovatelé, dávají převážně informace typu nerelevantních Googlovských odkazů na cosi co s tématem na který se dotazuju snad ani nesouvisí. V in - line Helpu F1 se například k tématu o připojení k internetu dočtete:  Zkopírujte stažený soubor do domovské složky počítače s vytáčeným modemem. Informace mi připadají neúplné, povšechné a netechnické.

Nebo také:  Network Manager je malá ikona v oznamovací oblasti systému v pravé horní části obrazovky. Vypadá jako dva překrývající se obrazovky nebo čtyři modré či šedé schody (při bezdrátovém připojení). Tak z toho by nebyl moudrý asi ani Ferda Mravenec. To snad ani nepsal Čech, ale nějaký Turkotatar, který se narodil v Čechách.

Pravděpodobně to bude s Linuxem těžší než jsem si původně představoval. Je to asi tím, že jeho distribuce je zdarma a teda nejspíš platí : Darovanému koni na zuby nekoukej. Podívám se ještě na originální stránky Ubuntu a budou - li tyto problémy vleklé a závažné, poohlédnu se po jiné distribuci s lepším uživatelským zázemím a případně se poohlédnu po Linuxu placeném. To asi bude o něčem docela jiném.


Dnes 30 října 2009 jsem si pročítal ještě jednou pozorně stránky WIKY zdali jsem něco nevypustil nebo nepřehlédl, ale musím konstatovat to, že jsem se tam ani teď nedočetl to, co bych tam jako začínající v této distribuci rád našel:

To že tam toto nenajdete je nejspíš účelové.  Ubuntu  a ledas co kolem něho je sice - údajně free - volně ke stažení, ale tyto zcela základní informace se asi nikde nedozvíte. Horko těžko je budete dolovat z někoho na diskuzi, hlavně když dotyčný je označen pěti hvězdičkami.To jsou lidé kteří nemají zájem tyto detailní informace podávat. Jsou zaháčkováni mimo jiné, třebas i na prodeji knihy popisující Ubuntu, která se v knihkupectvích prodávala v létě asi za 600 Kč včetně CD a o které se na stránkách českého Ubuntu dozvíte, že je údajně beznadějně vyprodána. V oné knize se patrně tyto detaily dočtete zcela bez problémů.

        O výrazu "beznadějně" by se dalo také polemizovat, neboť ne každý má o tuto knihu za tuto cenu zájem.

                                                   

                                                                                   Kniha knih

 

Pouze bych pro srovnání doplnil, že asi v letech 1996 -1997 byl Linux Red Hat V 7.0 také zpoplatněn ale jeho "free" distribuce s 2 CD médii a s útlou příručkou, stála tehdá v knihkupectvích 200 Kč. Inu časy se mění a inflace a ekonomická krize tlačí. Považoval bych za seriózní, kdyby si dali třebas na stránky to, že detailní informace neposkytují, že kdo je chce ať si koupí onu knihu. Potom ale nechápu vlastně smysl toho diskusního fóra o Ubuntu. Napadá mě pouze propagace Ubuntu jako takového.

Frustrován neaktualizací tehdejší WIKI jsem si tuto knihu tehdá přece jen koupil, sice se nehemžila neaktuálními informacemi jako tehdejší WIKI, a o něco jsem si rozšířil obzory, ale to, co bych se rád dozvěděl jsem se v ní stejnak nedočetl. Proto si už další, vzhledem k její ceně, které vyjdou k dalším vydáním nekoupím. Raději jsem si koupil 4. vydání Linux dokumentační projekt, tam ale zase polovinu knihy zabírají věci už hodně Linuxu vzdálené, které jsou dobré tak pro administrátory Linuxových serverů atd.

 V knize nenaleznete nejspíš odpovědi na tyto základní dotazy:

  1. Jaké nástroje - programy - utility jsou po instalaci Ubuntu z CD uživateli ihned dostupné a k čemu slouží, tak jak bývá zvykem v dobrých knížkách.
  2. Kde tyto nástroje najdu, kde, v které složce jsou a jak je spustím a pokud je nenajdu na ploše nebo na lištách - panelech, kde je najdu, jak je aktivuju a mnoho dalších informací.
  3. Stručný popis použití běžných nástrojů jako je souborový manager. Připojení USB modemu. To že příkaz man neuvádí jen popis příkazů linuxu ale i jiných programů, nejen eXecutable souborů a spoustu a spoustu dalšího.
 
           Tyto věci se v knize  dozvíte, ale opakuju, je to jen dost letem světem - docela povrchní.
 
 
 
 
                                                                                                                 End of text.